12.4.2025-14.9.2025

Lapinkävijäntie 4, 96100 Rovaniemi

Rovaniemen taidemuseo

Tilapäisesti tässä - Teoksia Jenny ja Antti Wihurin rahaston kokoelmasta

Tilapäisesti tässä – Teoksia Jenny ja Antti Wihurin rahaston kokoelmasta

Jenny ja Antti Wihurin rahaston ja Lapin yliopiston vierailevien kutsutaiteilijoiden stipendiohjelman 30-vuotisjuhlanäyttely

Tilapäisesti tässä juhlistaa Jenny ja Antti Wihurin rahaston ja Lapin yliopiston 30 vuotta jatkunutta yhteistyötä ja yhteistä taiteilijaresidenssiohjelmaa. Näyttely on koottu Wihurin rahaston kokoelmasta ja on esillä Rovaniemen taidemuseossa ja Galleria Valossa, Arktikumissa. Näyttelyn on kuratoinut taidehistorioitsija, mentori ja kuraattori Angela Rosenberg Berliinistä.

Wihurin rahasto tukee suomalaista nykytaidetta kartuttamalla Jenny ja Antti Wihurin rahaston kokoelmaa Rovaniemen taidemuseossa. Vuosien saatossa kokoelmasta on kasvanut yksi Suomen merkittävimmistä nykytaiteen kokoelmista, ja sen ympärille on rakentunut myös muuta yhteistyötä. Yksi yhteistyön muoto on Lapin yliopiston ja Wihurin rahaston vuodesta 1995 alkaen järjestämä stipendiohjelma, joka mahdollistaa vuosittain kahdelle Suomessa toimivalle kuvataiteilijalle kolmen kuukauden työskentelyjakson Rovaniemellä.

Kuraattori Angela Rosenberg on koonnut näyttelyn vuosina 1995–2025 Rovaniemelle kutsuttujen taiteilijoiden teoksista. Kahdentoista valitun taiteilijan teokset käsittelevät pääasiassa maalaustaiteen keinoin läsnäolon ja poissaolon hienovaraisia suhteita.

Omasta elämänkokemuksestaan, taiteellisesta tutkimuksestaan ja työskentelytavoistaan ammentaen taiteilijat luovat yksilöllisen visuaalisen kielen, jonka kautta maailma näyttäytyy katsojalle usein ainutlaatuisella, tarkalla ja vilpittömällä tavalla. Näitä näkökulmia yhdistämällä ei muodostu yhtenäistä kertomusta, vaan moniulotteinen kuva maailmasta, jossa yhdessä elämme ja jota luomme. Näyttelyn teoksissa voi nähdä toisiaan täydentäviä ulottuvuuksia esittävän, ei-esittävän sekä todellisen ja epätodellisen välillä.

Rovaniemen taidemuseon näyttelyssä kuvataan mielenmaisemia osin esittävästi, osin abstraktisti. Katsojalle avautuu sisäinen maailma, joka on voimakas, tunteellinen, eroottinen ja humoristinen. Toisaalta läsnä on maalauksia, joissa mielenmaisemat laajenevat ei-esittäviksi pohdinnoiksi, luonnonmuodoiksi tai mahtipontisiksi maisemiksi.

Arktikumin Galleria Valossa esillä olevat teokset tutkivat kuvan olemusta ja laajentavat maalauksen perinteisiä rajoja. Teokset ylittävät kirjaimellisesti kehyksen ja siirtyvät kuvan maailmasta todellisuuteen, poissaolosta läsnäoloon – ja takaisin.

Näyttelyn taiteilijat: Heli Hiltunen, Irmeli Hulkko, Pertti Kekarainen, Jukka Korkeila, Lotta Määttänen, Jussi Niva, Riitta Päiväläinen, Tarja Pitkänen-Walter, Anna Retulainen, Paavo Räbinä, Janne Räisänen ja Pekka Vesterinen.

Galleria Valossa näyttelyä täydentää väliaikainen kirjasto ja lukutila, jossa on esillä valikoituja julkaisuja taiteilijoista.

Rovaniemen taidemuseo 12.4.–14.9.2025 

Galleria Valo 30.5.–17.8.2025 

Avajaiset ja seminaari ke 28.5.2025 

(Ohjelma tarkentuu lähempänä)

Lapinkävijäntie 4, 96100 Rovaniemi

Janne Räisänen: U nivusissa, 2003. Yksityiskohta.