Kulttuuritalo Korundi 30.4.2025

Kulttuuriväen siivouspäivä 12.5.2025
Arktikum ja Korundi sekä talojen naapurit Tiedekeskus Pilke ja Monde yhdistävät voimansa yhteisen siivouspäivän merkeissä maanantaina 12.5.2025.
Arktikum ja Korundi sekä talojen naapurit Tiedekeskus Pilke ja Monde yhdistävät voimansa yhteisen siivouspäivän merkeissä maanantaina 12.5.2025. Kohteiden henkilökunta kokoontuu kevätsiivouksen hengessä keräämään roskia kulttuurikohteiden ympäristöstä, tuoden esiin vastuullisuuden ja ympäristöystävällisyyden tärkeyttä.
”Yhteinen tekeminen on avain paitsi puhtaampiin tiloihin ja ympäristöön, myös vastuullisempaan tulevaisuuteen. Kulttuurin ohella ympäristöllä on suuri merkitys myös ihmisten hyvinvointiin. Aloitimme yhteisen siivouspäivän viime vuonna ja hienoa, että tällä kertaa saimme mukaan myös naapurimme Pilkkeestä ja Mondelta”, kertoo Arktikum-palvelu Oy:n toimitusjohtaja Hannele Koskiniemi.
Siivouspäivä on osa Arktikumin ja Korundin Ekokompassi-sertifikaatin mukaista ympäristötyötä, jonka tavoitteena on lisätä kestävän kehityksen toimia ja yhteisöllisyyttä.
Siivouspäivän tempauksessa tänä vuonna mukana:
Lapin yliopiston Arktinen keskus, Arktikum
Lapin maakuntamuseo, Arktikum
Rovaniemen taidemuseo, Korundi
Lapin kamariorkesteri, Korundi
Arktikum-palvelu Oy, Arktikum ja Korundi
Tiedekeskus Pilke
Rovaniemen kulttuuripalvelut ja Monde
Lue lisää Korundin vastuullisuudesta täältä.
Kuva: Vuoden 2024 siivouspäivä, valokuvaaja Tatu Kantomaa